2 maja świętujemy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To najmłodsze z majowych świąt, ustanowione w 2004 roku. Na urzędach i domach prywatnych powiewają wtedy biało-czerwone flagi.
Flaga jest dla całego narodu wielkim symbolem jednoczącym nas wszystkich. Pod tymi barwami narodowymi walczyli żołnierze i powstańcy, sławili je artyści i poeci. Biały i czerwony są naszym wspólnym dziedzictwem, o które dbamy od najmłodszych lat.
Na pewno masz ją gdzieś w domu. Jeśli nie – uszyj z materiału lub zrób z papieru. Nieważne, czy będzie duża, czy mała: najważniejsze, że Twoja. Wywieś flagę na majówkę!
Niepodległa – #MojaFlaga // 2021:
Barwy narodowe i ich ochrona
Dziś każdy ma prawo używać barw RP, w szczególności w celu podkreślenia znaczenia uroczystości, świąt lub innych wydarzeń, pod warunkiem zachowania odpowiednich czci i szacunku. Pamiętajmy, że nie wolno umieszczać napisów, np. z nazwami miejscowości, na biało-czerwonych flagach. Kodeks Karny zawiera przepisy dotyczące ochrony symboli narodowych. Za publiczne znieważenie, uszkodzenie lub usunięcie flagi czy godła grozi grzywna, kara ograniczenia albo pozbawienia wolności.
Biało-czerwona kokarda narodowa, mylnie zwana także kotylionem, to narodowy symbol Polaków noszony przede wszystkim podczas świąt narodowych, takich jak Święto Niepodległości, czy Święto Konstytucji 3 Maja. Należy pamiętać, że w rozetkach, czyli kokardach, biały powinien być wewnątrz, a czerwony na zewnątrz.
POLSKA – Moja ojczyzna cz.1 (+zadania dla dzieci)/film edukacyjny: https://www.youtube.com/watch?v=Xv7DNwMDoAM
Wordwall – Quiz o Polsce: https://wordwall.net/pl/resource/6730989/quiz-o-polsce
Patriotyczne puzzle do ułożenia online: https://puzzlefactory.pl/pl/tagi/patriotyzm
Prace z papieru w barwach Polski:
http://maluchwdomu.pl/2020/04/prace-z-papieru-w-barwach-polski.html
„Barwy ojczyste”
Czesław Janczarski
Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie,
A na tej fladze, biel i czerwień,
Czerwień to miłość,
Biel serce czyste,
Piękne są nasze barwy ojczyste.